Přeskočit na obsah
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika
Článek

Testování před nástupem do práce – jak se na něj připravit a proč se ho nemusíte bát

Je jen málo ověřených způsobů jak dokáže zaměstnavatel zjistit, jestli uchazeči o konkrétní pozici splňují potřebné kritéria. Jednou z možností je testování. Nenechejte se však vylekat, nečekají vás písemky z biologie ani diktát na vybraná slova. Ověří se vaše zručnost, postřeh, schopnost řešit úkoly a plnit instrukce.

Proč je testování do práce důležité?

Tento proces je vzájemně prospěšný. Na jedné straně zaměstnavatel dokáže zjistit, jestli jsou uchazeči vhodnými adepty na pracovní pozice, jestli budou schopni zvládnout své každodenní povinnosti. Jde o standardní způsob sbírání údajů o schopnostech kandidátů.

Je to důležité i pro vás, jako uchazeče. Už při testování totiž zjistíte, jestli vám daná práce bude vyhovovat. Jestli si poradíte s činnostmi, které budete vykonávat. Jestli se vám vůbec tento typ práce líbí. Možná zjistíte, že to není to pravé řešení pro vás. Naštěstí je tady stále dost nabídek, ze kterých si můžete vybrat.

Testování před nástupem do práce – jak se na něj připravit a proč se ho nemusíte bát

Kde a kdy testování probíhá?

Vždy před nástupem do zaměstnání. Co se týká místa, možnosti jsou dvě:

  • v prostorách potenciálního zaměstnavatele
  • v náhradních prostorách (zejména před vycestováním do zahraničí)

Téměř vždy jsou přítomní i naši zaměstnanci, kteří vám ochotně pomohou a zodpoví všechny otázky. Jsou však i případy, kdy testování probíhá v režii zaměstnavatele. Nejlepší je být připravený na každou alternativu.

Výsledky dostanete krátko po skončení. Ještě v daný den víte, či jste uspěli a často můžete rovnou i podepsat pracovní smlouvu.

Testování před nástupem do práce – jak se na něj připravit a proč se ho nemusíte bát

Jaké druhy testování existují?

Každý zaměstnavatel má jiná kritéria. Nejčastější varianty jsou:

  • jednoduchá matematika – uchazeč musí zvládnout lehké matematické operace, sčítání, odčítání, malou násobilku a podobně
  • hledání rozdílů – uchazeč musí v časovém limitu (např. 5 minut) najít co nejvíce rozdílů mezi dvěma obrázky, případně mezi dvěma slovy nebo čísly
  • párování – uchazeč musí najít stejné vzorce, případně texty, mezi množstvím ostatních
  • logické testy – uchazeč musí logicky doplnit následující číslo, případně znaky, v posloupnosti
  • skládání podle návodu – uchazeč dostane součástky (např. matice a šroubky, případně stavebnici) a musí v časovém limitu podle instrukcí, případně podle ukázky, zopakovat postup; například postavit stavebnici podle vzoru, smontovat něco jednoduchého a podobně
  • barevné cítění – uchazeč musí správně rozlišit a identifikovat tvary a znaky různých barev na odlišně zbarveném pozadí

Při testech se pozoruje zejména čas, v jakém si uchazeč s úkolem dokáže poradit, v některých případech i zručnost a přesnost.

Jak vidíte, doopravdy nejde o nic složitého. Pokud před testováním věnujete nějaký čas přípravě, nic vás nemůže překvapit. Držíme palce!