Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Operátor výrobní linky – co dělá a kolik vydělá?

Článek
Ilustrační pozadí
Operátor výrobní linky – co dělá a kolik vydělá?

Značnou část našich pracovních nabídek tvoří inzeráty s poměrně všeobecným označením – operátor výroby. Co takový člověk dělá? Jakou má pracovní dobu? A kolik si vlastně dokáže vydělat? Odpovědi (nejen) na tyto otázky se dozvíte přímo v textu.

Co zahrnuje práce ve výrobě?

Nejedná se o žádnou vědu. Jde o souhrn činností, které vedou ke kompletaci výrobku za použití různých přístrojů a zařízení. To všechno se děje při neustálém dodržování technologických postupů, výkresů a bezpečnostních směrnic.

Náplní práce operátora bývá:

  • montáž a kompletace výrobků (autosoučástek, elektroniky, kabelových svazků apod.)
  • obsluha automatických a poloautomatických přístrojů (různé linky, ohýbačky apod.)
  • manuální i vizuální kontrola kvality a funkčnosti hotových produktů
  • balení zkompletovaných výrobků a zabezpečení proti poškození, štítkování
  • ukládání do palet a další manipulace s materiálem a zbožím, příprava na expedici
  • zapisování a aktualizace údajů pomocí skeneru, resp. podle pokynů nadřízeného
  • pravidelná údržba a oprava drobných poruch, hlášení odpovědným osobám
  • dodržování předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Konkrétní povinnosti jsou zakotvené v pracovní smlouvě. Mohou se lišit od provozu k provozu, ale ve všeobecnosti zahrnují to, co jsme uvedli výše.

Jakou pracovní dobu a plat má operátor výroby?

Operátor výroby by měl být manuálně zručný a mít dobrý zrak. Obvykle nejde o fyzicky náročnou práci, ale najdou se i výjimky. Není to práce jen pro muže, společnosti často hledají do provozu i ženy, případně páry.

Ve výrobě se pracuje na směny. Jejich počet si určuje každý zaměstnavatel podle aktuálních potřeb a kapacit. Nejčastěji se setkáváme s dvousměnnými (po dobu 12 hodin, denní a noční směna, většinou od šesté do šesté) a třísměnnými provozy (po dobu 8 hodin, ranní, odpolední, noční), výjimkou však nejsou ani tzv. jednosměnky (8 hodin, nejčastěji od 06.00 do 15.00). Je potřeba brát na zřetel to, že směnnost se může měnit.

Neexistuje jedna správná odpověď, ale statisticky platí, že průměrná základní složka na této pozici je kolem 22 000 Kč hrubého. Je však důležité podotknout, že v jistých případech se formou různých příplatků (práce přes víkend, svátky, noční směna) a prémií (docházkový, případně výkonnostní bonus) člověk může dostat i nad 28 500 Kč v čistém. Hodně záleží na šikovnosti pracovníka a ochota pracovat nad rámec dohodnutého.

Věříme, že jste se v textu dozvěděli všechno podstatné. Prohlédněte si naše pracovní nabídky na pozici operátor výroby, obsazujeme je po celém Česku a Slovensku. Často nabízíme i benefity, mezi kterými nechybí:

  • ubytování zdarma
  • bezplatná doprava z a do práce
  • příspěvek na stravu
  • motivační bonusy
  • příplatky nad rámec zákona

Stačí si prohlédnout naše portfolio a určitě najdete něco, co vás zaujme.

Samozřejmě platí, že v případě jakýchkoli otázek (např. co se týká volných míst) nás můžete kontaktovat na telefonním čísle 800 400 499, případně na adrese info@manuvia.cz.

Těšíme se na případnou spolupráci.