Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Odpočinek – nejlepší přítel každého zaměstnance

Článek
Ilustrační pozadí
Odpočinek – nejlepší přítel každého zaměstnance

Jak odpočíváte? A kolik času věnujete odpočinku? Dostatečná a efektivní relaxace je totiž stejně důležitá jako výkonnost v práci. Odpočinek je ideálním způsobem, abyste mohli dále efektivně fungovat, ať už v práci nebo mimo ni. 

Člověk, který není odpočinutý, začne rychle podávat nižší výkon a dělat chyby. A platí to dvojnásob, pokud často pracujete během přesčasů a trávíte hodně času v práci. Vaše tělo není stroj a potřebuje doplnit energii tak, abyste byli dále schopen běžně fungovat.

Ideálem je protikladná činnost

Samozřejmě, forma odpočinku může být různá a každému člověku vyhovuje více cosi jiného. Není důležité, jaký způsob relaxu si vyberete, ale to, aby vás dostatečně vzpružil.

Podle některých odborníků by forma odpočinku měla být protikladem pro náplň práce. Pokud pracujete hlavně fyzicky, měli byste odpočívat například při čtení knih, pokud pracujete duševně, více vám pomůže relax při sportu.

Obecně však platí, že způsob odpočinku není natolik důležitý jako odpočinek samotný. Ať už si tedy vyberete aktivní odpočinek prostřednictvím sportování, turistiky nebo výletů, nebo pasivní při knize či sledování televize, podstatné je to, abyste měli pocit, že jste schopen opět podávat stejný výkon po všech stránkách.

Nezapomeňte na své přátele

setkávání se s přáteli je velmi dobrou možností pro odpočinek. Zaručeně tak přijdete na nové myšlenky a vyčistíte si hlavu od povinností. A někdy i rozhovor o práci s lidmi mimo ni vám bude moci přinést nový pohled a nápady. Pravda, někteří volný čas mimo práce tráví často v barech a hostincích. Pravidelná konzumace alkoholu vám však při nabírání nových sil vůbec nepomůže. Právě naopak, pokud druhý den strávíte vyspávaním po opici, váš organismus nebude vůbec odpočatý a výsledek bude zcela opačný, než byste pro dostatečné nasbírání nových sil chtěli dosáhnout.

Je tedy především na vás, jaký způsob pro odpočinek si vyberete. Jedno je však jasné – bez dostatečného odpočinku se v práci neobejdete, proto nezapomínejte relaxu věnovat dostatek času. Vrátí se vám několikanásobně nejen prostřednictvím dobré fyzické a psychické kondice, ale i ve formě radosti ze života a motivace do další činnosti.

Odpočinek – nejlepší přítel každého zaměstnance