Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Neuspěli jste na pohovoru? Poučte se a zvyšte tak své šance

Článek
Ilustrační pozadí
Neuspěli jste na pohovoru? Poučte se a zvyšte tak své šance

Stalo se to už většině z nás. Během pohovoru šlo všechno hladce. Měli jste dobrý pocit sami ze sebe … Ale nakonec jste práci nezískali. Co se pokazilo a co udělat při dalším pokusu lépe? Jak zvýšit při hledání práce svou šanci na úspěch?

Neberte to osobně

Proč mě nevzali? Měl jsem na danou pozici dostatečnou kvalifikaci a zkušenosti? Co bych měl do budoucna udělat jinak? Co se pokazilo? To se zřejmě ptá většina „prácechtivých“, kteří zůstali po pohovoru odmítnutí. Mírný neúspěch však neberte osobně. Při hledání práce je přece běžnou praxí.

Co mohlo mít vliv?

Možná jste prostě neměli dostatečné technické dovednosti nebo správně soft skills. Pokud však máte na lince náboráře, který vám po pohovoru volá, aby vám oznámil „novinku“, pokuste se od něj zjistit zpětnou vazbu. Neobávejte se zeptat na důvody, proč si vás společnost nevybrala. Máte na to právo. A hlavně – může vám to pomoci do budoucna zlepšit se.

Také to o vás může hodně náboráři napovědět. Jste ochoten na sobě pracovat. Pracovních míst, obsazovaných personální společností, je přece množství a nikdy nevíte, kdy se otevře pozice, vhodná právě pro vás.

„Běžnou praxí při náboru je, že pokud ke mně přijde uchazeč o práci a během pohovoru zjistím, že na danou práci nesplňuje požadovaná kritéria, mohu ho zařadit na jinou, pro něj vhodnější pozici. Někdy kandidát nemá dostatečné zkušenosti na kvalifikovanou pozici, na kterou se hlásil, ale pokud máme otevřená místa na méně kvalifikované pozici, mohu mu navrhnout tuto práci. Naopak – pokud se kandidát hlásí na pozici, u které nevyžadujeme praxi, ale z jeho životopisu vyčtu, že má za sebou několikaleté zkušenosti, například na kontrolorské pozici , mohu mu nabídnout práci kontrolora kvality,“ přibližuje HR Specialistka Express People Monika Raščáková.

„Stává se také, že uchazeč váhá nad prací ve výrobě, ale má bohaté předchozí zkušenosti a dobrou znalost anglického jazyka. V takovém případě, pokud má zájem, mohu jeho kontakt posunout kolegyni, která má na starosti interní pozice u nás ve společnosti. Pokud právě není otevřená vhodná pozice, můžeme si kandidáta zaevidovat v naší databázi a později ho kontaktovat, “ dodává Raščáková.

Jak tedy zvýšit při hledání práce své šance na úspěch a snížit tak pravděpodobnost nezdařeného pohovoru? Přinášíme vám 5 tipů:

1. Zamyslete se a zjistěte, co můžete udělat lépe.

Zeptejte se náboráře na důvody svého neúspěchu. Sepište si tyto důvody a poučte se z nich při nejbližším pohovoru. Pokud takto upravíte svou strategii, budete schopen postupovat. Zamyslete se také sami pro sebe, co jste během pohovoru udělali špatně. Odpověděli jste na všechny otázky náboráře? Jak jste odpověděli? Byli jste přiměřeně oblečení? I to hraje roli.

2. Na vašem životopisu záleží.

Je v něm zahrnuto vše, co můžete nabídnout? Všechny vaše pracovní zkušenosti? Určitě jste na nic nezapomněli? Zamyslete se ještě jednou předtím, než nejbližší životopis pošlete.

Náboráři se shodují: Častokrát se nám stává, že až na pohovoru se dozvíme, že uchazeč má zkušenosti s prací ve výrobě, za pasem, brigádničil ve skladu. V životopise to ale nezmínil, neboť mu to nepřišlo rozhodující.

S takovým přístupem jednou provždy skoncujte! Poraďte se klidně přímo s pracovníky personální agentury, jak správně životopis sestavit a co všechno v něm uvést.

3. Zvažte práci v jiném, než ve svém oboru.

Zejména v takovém, ve kterém se vyžadují podobné zkušenosti a znalosti, jaké máte. Pokud dosavadní pracovní zkušenosti nemáte, existuje množství pozici, na které praxe nepotřebujete. Zaměstnavatel vás bezplatně na výkon funkce zaškolí.

4. Získávejte zkušenosti.

Sice se to snadněji říká, než dělá, ale pamatujte – pracovní zkušenosti jsou prvořadé. Zejména, pokud se chcete postupně ucházet o kvalifikované funkce.

Jste teprve na začátku své cesty a bez potřebných zkušeností? V tom případě se možná budete muset smířit s nižším platem či prací na směny. Dobrou zprávou však je, že množství pozic, a to i v průmyslu a výrobě, nabízí v případě dlouhodobé spolupráce navyšování mzdy, různé bonusy a příplatky… A v neposlední řadě – možnost kariérního růstu. Z operátora výroby se tak postupem času může stát multioperátor, supervizor, koordinátor či dokonce manažer. Hlavní je zkusit štěstí a jít do toho!

A zda s vámi zaměstnavatel bude spokojený? To opět záleží zejména na vaší snaze. Vaše štěstí je přece ve vašich vlastních rukou.

5. Naučte se, jak správně odpovědět na klasické otázky během pohovoru.

Které to jsou? Na pohovoru můžete určitě počítat s otázkami typu: „Jaké jsou vaše dosavadní pracovní zkušenosti?“, „Co jste na dané pozici dělali?“, „Jak vypadal váš běžný pracovní den?“, „Proč jste odešli z předchozí práce?“. Při kvalifikovanějších pozicích očekávejte i „Proč se ucházíte o tuto pozici?“, „Proč bychom měli vzít právě vás?“ a „Kde se vidíte o 5 let?“. Odpovědi na tyto otázky si připravte předem.