Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Jak zvládnout noční směnu?

Článek
Ilustrační pozadí
Jak zvládnout noční směnu?

Noční směny jsou pro mnohé zaměstnance vyhledávanou příležitostí. Ačkoli je kvůli nim nutné přizpůsobit svůj čas na odpočinek a načerpání nových sil, nabízejí skvělou možnost, jak v krátkém čase vydělat více než obvykle. Jak je tedy možné zvládnout noční změnu tak, aby byl člověk nejefektivnější a zároveň dokázal šetřit síly pro další den?

Dostatek spánku a různé činnosti

Samozřejmostí je dostatečný spánek před noční směnou. Pokud pracujete na noční směny pravidelně, ideální je odpočinout si před nástupem do práce stále ve stejném čase a množství. Vaše tělo si tak snadněji zvykne na nový biorytmus a zvládnete tak práci v noci snadněji. Během noční směny není na škodu vytvořit si i seznam věcí, které musíte provést. Když předem víte, co máte dělat, můžete střídat různé aktivity, díky čemuž se vaše pozornost během noci nesníží.

Dalším způsobem, jak udržet svou pozornost a aktivitu, je zacvičení si. Pokud můžete, využijte přestávku na pár cviků, díky kterým vaše tělo dostane dostatek kyslíku pro další práci. Také rozhovor s kolegy vám pomůže udržet si bdělý stav i během noci.

Po návratu z noční směny je samozřejmostí odpočinek. Vyspěte se v tichém a dostatečně zatemněném prostředí, kde vás nebude nic rušit. Pokud máte v průběhu dne problém usnout, zkuste vypít trochu vlažného mléka, čaj z meduňky lékařské nebo sníst banán. Především se však na druhý den se nedoporučuje na úkor spánku dělat jiné aktivity, které jste nestihli dříve. Prvořadou by měla být hlavně vaše regenerace.

Relax je nezbytností

Jelikož si noční směna vyžaduje vyšší výkon a výdej energie, potřebujete dostatečně odpočívat i mimo spánku. Vždy si mimo práce najděte čas na relax, který vás nabije novými silami. Ať už máte rádi sportování, procházky, výlety do přírody či jiné koníčky, věnujte jim dostatek času. Pomohou vám získat novou energii mnohem rychleji než nicnedělání nebo pasivní sledování televize.

Pokud tedy pracujete často na noční směny, nepodceňujte je, protože dlouhodobá práce v noci bez dostatečného relaxu se může později negativně podepsat na vašem zdraví. Pokud se na noční směnu dostatečně připravíte, zvládnete ji určitě bez problémů.