Přeskočit na obsah
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika
Jak se uplatnit na trhu práce

Jak napsat správně životopis

Hledáte si novou práci nebo o změně zaměstnání zatím jen uvažujete? Nepodceňujte sílu dobře napsaného životopisu. První kontakt s budoucím zaměstnavatelem je uskutečněn elektronicky právě jeho zasláním a stává se tak vaší vstupenkou na pohovor. Poradíme vám, jak napsat CV, abyste zaujali mezi dalšími kandidáty. Případně pokud jste jej už nějaký ten pátek neaktualizovali, můžete provést jeho revizi. Nejen proto, že je začátek nového roku.

Několik rad na začátek

Životopis můžete napsat v textovém editoru nebo využít šablonu. Doporučujeme vyzkoušet šablony od Cvapp nebo od Canvy. Prostředí je intuitivní a životopis vypadá jak od profesionála. Na Internetu je k dispozici také spousta stránek, kde do formuláře vyplníte vaše data a stáhnete si hotový životopis.

Pokud píšete Curriculum vitae ve Wordu, nezapomeňte převést soubor do formátu PDF. Jestli to neuděláte, nemusí se zachovat formátování a ve vašem CV se nikdo nevyzná. Psát jen pravdivé informace snad nemusíme ani zmiňovat. Jak se totiž říká: Svět je malý, obzvlášť ten pracovní. Nikdy nevíte, kdy na vás pravda vykoukne.

Na co u životopisu nezapomenout

Nestačí napsat jeden univerzální životopis. Právě naopak. Pro každou pozici upravte CV tak, aby maximálně odpovídalo hledanému místu. Curriculum vitae je vaše osobní vizitka, dejte si proto pozor na pravopis. Pokud v českém či cizím jazyce pokulháváte, nechte si raději CV někým zkontrolovat.

Kromě pravopisu je častým nešvarem nevhodný email. Spiderman18@seznam.cz se hodil maximálně na střední školu, v dospělém věku a ještě v životopisu působí neseriózně. Ideální formát vašeho emailu je jmeno.prijmeni@domena.cz/com nebo iniciala.prijmeni@domena.cz/com.

Personalista stráví čtením každého CV cca 30 sekund, proto by délka neměla překročit 2 A4. velikost písma by měla být standardní (11 nebo 12), aby si nemusel brát personalista lupu. Životopis pište pro lepší orientaci v odrážkách. U jednotlivých pracovních pozic zmiňte jméno firmy, název pozice a konkrétní pracovní úkoly, které jste měli na starosti (ideálně v maximálně 5 odrážkách).

Máte za sebou už pěknou řádku let zkušeností? Zaměřte se na to nejdůležitější, co souvisí s nabízenou pracovní pozicí. Největší pozornost bude pracovník HR věnovat posledním pracovním pozicím. Nemusíte tak psát všechna zaměstnání od ukončení školy do současnosti. Doporučujeme psát pracovní pozice „chronologicky pozpátku“ – od nejnovější po nejstarší. Stejně tak není potřeba uvádět všechna školení a kurzy, zaměřte se jen na to podstatné a získejte tak prostor na popis relevantních činností.

Zvyšte své šance na přijetí a k životopisu připojte vaši fotografii. S výběrem si ale dejte práci. To, co snesou sociální sítě, do CV nepatří. Fotografie by měla být pasového formátu a kvalitní, nafocená ideálně profesionálním fotografem. Pozadí by nemělo být rušivé – ideálně by mělo být jednobarevné. V případě kreativních pozic (grafik, copywriter, aj.) se naopak očekává větší fantazie.

Struktura životopisu

Osobní údaje

Hned na začátek životopisu uveďte vaše jméno, příjmení, titul (pokud máte), telefon a email. Personalista má tak všechny potřebné údaje hezky po kupě. Nepovinnými údaji je pak státní příslušnost a kontaktní adresa. Doporučujeme do levého nebo pravého horního rohu přidat vaši fotku.

Pracovní zkušenosti

Jde o nejdůležitější část životopisu. Pracovní zkušenosti řaďte chronologicky od nejnovější po nejstarší. Vždy uveďte měsíc a rok začátku a konce pracovního poměru (př. 1/2020–11/2020), dále uveďte název pozice a ideálně v bodech nejdůležitější pracovní aktivity. Vyzdvihněte, co jste dokázali. Například jako PR Manažer uveďte organizaci marketingové konference pro 200 diváků (to zaujme více než strohé „organizace konferencí“).

Vzdělání

Jestliže nejste čerstvě po škole a máte mnohaletou praxi, zařaďte vzdělání až za bod pracovní zkušenosti. Jako čerstvý absolvent uveďte vzdělání jako první a přidejte do pracovních zkušeností i relevantní brigády při studiu. Při současném trendu se vzdělávat už během studia to bude jen plusový bod. Vypište také relevantní kurzy k dané pracovní pozici.

Další znalosti a dovednosti

Do této kolonky uveďte řidičský průkaz, jazykové a počítačové znalosti. Pište ale jen to, co skutečně ovládáte. Pokud jste za volantem seděli naposledy v autoškole, řidičský průkaz nezmiňujte. Zbytečné je zmiňovat i běžné uživatelské znalosti Internetu či Microsoft Office.

Kdo životopis zpracovává v grafických šablonách, setká se s vizuálním ztvárněním daných dovedností pomocí barevných puntíků nebo linií. Kdy pak pět barevných puntíků z deseti označuje průměr.

Koníčky

Připadá vám tato kolonka nepodstatná? Opak je pravdou. Pokud se bude zaměstnavatel rozhodovat mezi více kandidáty, kteří jsou jinak na podobné úrovni, mohou právě osobní sympatie a koníčky ze životopisu rozhodnout. Stačí, aby se v koníčcích objevilo něco, co bude nadřízenému kolegovi sympatické a je rozhodnuto. Stejně tak, jak jsme radili na začátku, držte se pravdy. Pokud nejste sportovní nadšenec, nedělejte ze sebe olympionika.

Životopis hotov, jdeme posílat

Naše rada na závěr. Životopis je při odesílání vhodné doplnit průvodním dopisem. Ten by měl obsahovat tyto informace:

  • osoba, které CV posíláte,
  • na jakou pozici se hlásíte,
  • proč se na pozici hlásíte,
  • stručný popis nejdůležitějších údajů z vašeho CV,
  • zdvořilá žádost o osobní / online setkání.

Přejeme hodně štěstí!

Teď už víte, jak na to. Neváhejte a pošlete nám svůj životopis! Podívejte se na nabídku volných pozic níže nebo volejte na naši bezplatnou linku 800 400 499.

Sledujte nás na našem Facebooku a Instagramu.