Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Jak se uplatnit na trhu práce?

Článek
Ilustrační pozadí
Jak se uplatnit na trhu práce?

21.03.2015 – Nezaměstnanost mladých lidí je stále aktuálnějším tématem. Proč má tolik mladých lidí problém s pracovním uplatněním? Odpovědi jsme hledali jak u zástupců středních škol, ale i na úřadem práce nedávno pořádaném workshopu.

Praxe, praxe, praxe

Ředitel Spojené školy L. Podjavorinskej v Prešově, Anton Muška, vkládá naděje do snahy vytvořit ve školství duální systém vzdělávání. Co to v reálu znamená? Mít tolik praxe, jako studia. Týden studia by se na středních odborných školách kompenzoval týdnem praxe. Ideálně přímo na pracovišti ve firmách a společnostech. Zákon o duálním vzdělávání by měl vejít v platnost začátkem dubna. Doufejme tedy, že se studenti opravdu dočkají zlepšení a poměr teoretického a praktického vzdělání se vyrovná. Absolventi tak získají základní pracovní návyky a budou lépe připravení pro vstup na trh práce.

Vychovávat pro trh práce

Na Slovensku vládne značná nerovnováha mezi oblíbenými studijními obory a pracovními pozicemi, o které je na trhu reálný zájem. Ředitel Muška už nechce dále vychovávat své absolventy pro úřady práce, ale pro trh práce. Za nezbytné považuje vytvářet více studijních oborů, o které je zájem. Pracovních nabídek na trhu práce není málo. Školy však nedokáží v dostatečné míře reflektovat na současné podmínky pracovního trhu. Odborníci volají po znovuzavedení povinných dílen a pracovního vyučování. „Také by bylo účinné obnovit pravidelné školní exkurse do firem a společností, aby žáci v reálu viděli, jak vypadá například údržbář 21. století“, doporučuje, Peter Dosedla, jednatel Express People.

O které pozice je zájem?

Ze statistik Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny vyplývá, že na pracovním trhu je největší poptávka na pozice ve strojírenství, stavebnictví a elektrotechnice, rovněž je zájem i o dělnické pozice. Zvýšená poptávka je i po manažerech výroby a konstruktérech v automobilovém průmyslu.

Co radíme studentům a absolventům my?

Jak se odlišit od svých vrstevníků a uplatnit se na trhu práce?

  • Získejte pracovní zkušenosti co nejdříve – již během studia. Choďte na brigády, najděte si sezónní práci během prázdnin. Každá pracovní zkušenost se vám zapíše do životopisu a zvýší vaše šance na úspěch v budoucnu. „Ze statistik vyplývá, že o mnohé brigády mají zájem dlouhodobě nezaměstnaní a lidé nad 40 let. Zájem mladých lidí naopak klesá,“ poznamenal, Ing. Peter Dosedla.
  • Přizpůsobte své finanční nároky vlastním zkušenostem. Mnozí mladí lidé, kteří právě dostudovali, nemají reálné platové očekávání a požadují nástupní plat, který neodpovídá jejich zkušenostem. „Kariéra se nerodí ze dne na den. Je to něco, co se buduje a trvá. Závisí na zkušenostech, ale hlavně na vůli jít dopředu“, tvrdí Ing. Dosedla.
  • Navštivte pracovní veletrhy, kde máte reálnou šanci navázat kontakt s mnohými zaměstnavateli. Seznam veletrhů, které se vyplatí tento rok navštívit, najdete zde.
  • Připravte si profesionální životopis a motivační dopis. V životopise uveďte všechny dosavadní zkušenosti, tedy i brigády a sezónní práce, školské organizace či práci jako dobrovolník. V motivačním dopise vyzdvihněte svoje silné stránky, zkrátka – „prodejte se“.