Přeskočit na obsah
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika
Jak se uplatnit na trhu práce

Fotografie k životopisu: Co ano a co ne

Inovace přicházejí i do oblasti HR (Human Resources). Nejen ze strany HR specialistů, kteří hledají a aplikují stále nové a efektivnější metody hodnocení uchazeče a identifikací jeho kvalit.

Inovace přichází i ze strany uchazečů – různé formáty CV (curriculum vitae – životopis), nebo různé barevné provedení za účelem zviditelnění podstatných informací. Oblíbenou novinkou v CV jsou přiložené fotografie. Tady se HR specialista setkává s velkou škálou kreativity a rozmanitostí při tvorbě vlastních fotografií.

Velmi důležitou kapitolou jsou samotné pózy na jednotlivých fotografiích. Od strnulých a vystrašených školáků, vystřižených z rodinných fotografií před 30-ti lety, přes stužkové, maturitní a svatební fotografie až po femme fatale. Někdy jde až vyloženě o vulgární a přehnané záběry. Některé fotografie by se spíš hodily na titulní stránku pánského časopisu. Nejde zde však jen o dámy. I pánové dokáží vytvořit a zaslat polonahé fotografie.

Mnohdy dokáží pobavit i tak zvaná zátiší, kdy se uchazeč zcela vytrhne z reality. Koupelnové fotky, květinové záhony, fotky z pláže, momentky na ulici, sklenka vína, nebo fotka z krámu s balíčkem odličovacích tamponů jistě nevypadá seriózně. Specifická je i fotka s automobilem, kde samotný automobil zabírá 4/5 fotografie a z automobilu vykukuje jeho majitel. O práci se přece zajímáte vy a ne váš tatínek.

Naše doporučení: přizpůsobte svoji profilovou fotografii pozici, o kterou se ucházíte. Použijte raději jednoduchou a aktuální fotografii s decentním oblečením, bez zbytečných výstřihů a hlavně přiměřenou věku. Váš výraz by měl být nenucený, bez našpulených rtů, jak je to známé z FB. Nejenže takto vyjadřujete svoji osobnost sofistikovaným způsobem, ale také tak projevíte seriózní zájem o danou pracovní pozici.

Martina Bodová

HR Specialistka