Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Chcete si přivydělat? Slaďte volný čas s brigádou

Článek
Ilustrační pozadí
Chcete si přivydělat? Slaďte volný čas s brigádou

Další pracovní úvazek či příležitostná brigáda. Lidí, kteří si chtějí nebo potřebují přivydělat při svém zaměstnání, přibývá. Uvažujete i vy o několika pracovních úvazcích současně? Jaké výhody a nevýhody to s sebou přináší?


Mnoho společností je již v dnešní době otevřených flexibilní pracovní době i vícesměnným provozům. Pro zaměstnance to v praxi znamená, že pokud chtějí, dokáží si své pracovní povinnosti sladit a pracovat pro více zaměstnavatelů na částečný úvazek najednou. Nebo si také mohou vedle práce na trvalý úvazek přivydělat formou brigády. Mít hned několik zaměstnání přináší svá pozitiva i negativa. Podívejte se na ně blíže spolu s námi.

Zodpovězte si sami pro sebe následující otázky:

1. Chcete si přivydělat?
2. Líbí se vám myšlenka „plavat“ mezi několika zaměstnáními současně?
3. Rádi zkoušíte a učíte se nové věci a rozšiřujete své dovednosti?

Pokud jste na tyto otázky odpověděli „ano“, jste skvělým kandidátem pro zvládnutí několika pracovních pozic.

„Ke konci minulého roku jsem nastoupil brigádně do své druhé práce. Ze začátku jsem byl trochu nervózní, jak to zvládnu časově a zda budu schopen podávat dostatečný výkon na obou místech. Po čase jsem si však natolik zvykl, že dnes vnímám své rozhodnutí jako velké plus. „ Marek (34)

Pokud i vy zvažujete podobnou možnost, přinášíme vám několik kladů a záporů, které byste si měli předem zvážit.

Výhody několika zaměstnání:

Zvýšíte si příjem. Buďme upřímní – penízky navíc jsou nejčastějším motivátorem, proč se lidé rozhodnou přijmout druhý job. Oživení výplatní pásky přece nikoho nenaštve.

Budete se cítit bezpečněji. Trh práce se mění a občas je nepředvídatelný. Druhé zaměstnání vytváří jistotu. Co kdyby se s tím původním něco neočekávaně stalo?

Získané nové dovednosti. V nové práci, i když jen brigádně nebo na zkrácený úvazek, se můžete naučit novým dovednostem, získat další zkušenosti i řádek v životopisu.

Vyhnete se stereotypu. Pokud máte strach z přílišného stereotypu, máme pro vás dobrou zprávu. Při více zaměstnáních vám to rozhodně nehrozí.

Nevýhody několika zaměstnání:

Špatně uspořádaný čas. Pokud právě nevynikáte v tzv. „Time managementu“ a nevíte si správně zařídit čas a priority, může se stát, že začnete stresovat nebo se váš pracovní výkon zhorší. Na druhé straně to však pro vás může být výzva, jak zapracovat na lepší organizaci času.

„Při své každodenní práci jsem přemýšlela nad možností přijmout ještě další job. Otázkou však byl právě časový aspekt. Nakonec jsem si našla víkendovou brigádu na několik hodin. Občas mě zavolají i večer, protože se tam pracuje na změny,“ Ivana (29)