Přeskočit na obsah
Přihlásit se
Jazyk stránky cs / CZ
Jazyk stránky

Pracovní portál MANUVIA je rozdělený na samostatné regiony podle trhu práce. Zároveň máte možnost přeložit informace do požadovaného jazyka.

Čeština
Česká republika

Chcete pracovat v zahraničí? Zde jsou 4 rady, jak na to

Článek
Ilustrační pozadí
Chcete pracovat v zahraničí? Zde jsou 4 rady, jak na to

Jste čerstvý absolvent, dlouhodobě nezaměstnaný nebo prostě toužíte po změně? Chcete zkusit štěstí mimo Slovenska? Jak si najít práci za hranicemi a na co všechno se připravit? Poradíme vám.

„Na blind“ nebo přes agenturu

Práce v zahraničí znamená dobrý výdělek, získání nezaměnitelných zkušeností a referencí i zdokonalení se v cizím jazyce. Máte hned několik možností, jak práci shánět. Pokud jste dobrodruh, který rád riskuje, můžete to zkusit jen tak „na blind“ či přes známého. Pokud ale právě nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám pomohl nebo máte prostě rádi jistotu, obrátit se můžete i na služby personální agentury.

Hlavní je důvěra

Spolupracujte pouze s důvěryhodnou personální společností. Zde je 5 tipů, jak ji poznat

• Agentura od vás nevyžaduje placení žádných poplatků ani vstupních nákladů. Naopak, její pracovníci se vám snaží pomoci s dopravou i ubytováním.

• Agentura působí na trhu již několik let. Na jejích stránkách najdete reference.

• Agentura má pobočku, respektive síť poboček, které můžete navštívit a získat podrobné informace. Čím více poboček, tím je k vám agentura blíž. Nemusíte za ní zbytečně daleko cestovat.

• Agentura má přehlednou webovou stránku. Aktivní je i na pracovních portálech a sociálních sítích.

• Agentura je členem zájmových organizaci a sdružení

Chcete pracovat v zahraničí? Zde jsou 4 rady, jak na to

4 tipy, které vám při hledání práce v zahraničí pomohou

Znalost cizího jazyka.

Většina kvalifikovaných pracovních pozic vyžaduje znalost jazyka země, do které se chystáte, alespoň na komunikační úrovni. Náboráři se potřebují ujistit, že na místě nebudete mít problém se dorozumět: „Už během telefonického pohovoru prověřuji jazykové znalosti uchazeče. Pokud má problém odpovědět na základní otázky, později může mít problém i přímo na stavbě,“ vysvětluje personalistka Daniela Puškárová, která aktuálně zprostředkovává práci v zahraničí, zejména kvalifikované pozice, jako stavební tesař, zedník či cestář. Všechny aktuální pozice v zahraničí naleznete zde.

Důkaz o předchozím studiu / práci.

Jakýkoliv důkaz o tom, že jste vyučený nebo máte zkušenosti v oboru, ve kterém si hledáte práci, vám celý proces značně usnadní. Ať už jde o výuční list nebo průkaz k provádění práce (potravinářský, svářečský průkaz, průkaz na obsluhu vysokozdvižného vozíku …).  Pokud  jde o kvalifikované pozice, náboráři vyžadují předchozí praxi, případně i reference od bývalých zaměstnavatelů.

Nejlepší přítel? Internet

Důvěřujte mu, staňte se nejlepšími přáteli. Dnes totiž najdete  naprosto největší počet pracovních nabídek online. Většina z nich je denně aktualizována, takže budete mít vždy přesný přehled, kdo koho právě v této chvíli hledá. Na různých pracovních portálech a stránkách personálních agentur se dozvíte nejpodrobnější informace o dané nabídce.

Absolvování pohovoru.

V některých případech je nutné osobní interview, v jiných vás náborář „přezkouší“ po telefonu. Je to také prostor pro vás, získat co nejvíce informací o pracovních podmínkách. Co o vás bude chtít pracovník agentury vědět? „Od uchazečů o práci zjišťujeme již prostřednictvím telefonického pohovoru množství informací. Věk, předešlé studium, o jaký typ práce mají zájem. Rovněž dosavadní pracovní zkušenosti, jaká byla jejich pracovní náplň na pozicích, které mají uvedené v životopise, „přibližuje dále Puškárová. Připravte se tedy předem na všechny tyto otázky a během pohovoru vás už (snad) nic nepřekvapí.

V nejbližší době vám k oblíbenému tématu „Práce v zahraničí“ prozradíme, na co všechno se před vycestováním připravit a co by vám (možná ani) cestovní kancelář neprozradila.