Pohovory máte úspěšně za sebou, smlouvu podepsanou a přesto jste z nástupu do nového zaměstnání značně nervózní? Máte totiž před sebou ještě tříměsíční zkušební dobu. Jistotu stálého zaměstnání tedy máte až po jejím uplynutí. Jak ji bez problémů zvládnete?
Co je zkušební doba?
Zkušební doba nebo-li „zkušebka“ slouží k tomu, aby si obě strany jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec ověřily, zda jim bude jejich spolupráce navzájem vyhovovat. Podle zákona nesmí zkušební doba trvat déle než tři měsíce. Zaměstnavatel tuto dobu z pravidla využívá, aby zjistil, jaké jsou schopnosti a zkušenosti jeho nového člena týmu. Zaměstnanec si naopak vyzkouší, zda je pro něho daná pozice to pravé a rovněž také jak mu kolegové a celková firemní kultura budou vyhovovat. A pokud to v novém zaměstnání nefunguje, tak jak jste si představovali, můžete v této sjednané době dát kdykoliv výpověď, a to i bez udání důvodu. Jen pozor! Výpověď je vždy nutné podat písemnou formou! Stejně tak může váš poměr ukončit i zaměstnavatel. Naše tipy vám pomohou ji hravě zvládnout!
1. Dorazte včas a vhodně oblečení
Nepodceňujte sílu prvního dojmu. To, jaký dojem uděláte první den v nové práci, ovlivní to, jaký obraz si na vás kolegové i nadřízení vytvoří a věřte, že první dojem se skutečně těžko mění. Přijít hned první den pozdě nepůsobí příliš dobře. Proto si pro jistotu si udělejte větší časovou rezervu, aby vás ani ranní zácpa nikterak nezpozdila. To samé platí i o oblečení, raději si už na pohovoru zjistěte, jaký je v zaměstnání dresscode. Vyhnete se tak „faux pas“, kdy dorazíte na formální pracoviště nevhodně oblečení nebo naopak na místo, kde všichni chodí v mikině a teniskách v obleku a košili. Pokud naopak někdo chodí do práce špinavý a neupravený, riskuje, že se s ním šéf rozloučí ještě ve zkušebce.
2. Nepřehánějte to se sebevědomím
Buďte sám sebou a chovejte se ke všem svým kolegům i nadřízeným přátelsky a s úctou. Přehnaným sebevědomím a stylem vystupování „mistr světa“ na kolegy moc dobrý dojem neuděláte. Ale pozor si dejte i na druhý extrém, kdy o vás nikdo na pracovišti nebude vědět. Buďte proaktivní a ochotně se poperte s každým úkolem, který se naskytne. A pokud máte volný prostor, nabídněte se kolegům, zda nepotřebují s prací pomoci. To Vám pomůže rychleji navázat nové pracovní vztahy a budou vás považovat za užitečného člena jejich týmu.
3. Naslouchejte a ptejte se
Vaši kolegové počítají, že ve zkušební době nenasednete do rozjetého vlaku jakoby nic. Každá firma funguje zcela odlišně a je jasné, že se musíte na nové pozici nejprve adaptovat. Jsou taktéž připraveni, že ze začátku můžete dělat chyby, ale nebojte, žádný učený z nebe nespadl. Nebojte se proto ptát, když vám něco není jasné a dělejte si poznámky. První dny budete informacemi tak zahlceni, že nebudete vědět, kde vám hlava stojí. Proto si zapisujte raději vše, co by mohlo být užitečné. Postupy, jména i kontakty. Navíc se vyhnete tomu, abyste se museli opakovaně ptát svých kolegů na něco, co vám už několikrát říkali. Pouze nakouknete do vašich poznámek.
4. Odevzdávejte věci včas
Jednou z nejdůležitějších věcí je dodržování deadlinů. Dejte si záležet na tom, abyste odevzdávali práci v domluveném termínu a nenechávejte věci na poslední chvíli. Pokud se objeví problém, může se totiž stát, že ho nestihnete vyřešit v termínu, proto raději vše řešte s dostatečným předstihem.
5. Spřátelte se s kolegy
Někdo zapadne do nového kolektivu takřka ihned, někomu to může trvat o poznání déle. Vše se odvíjí od firemní kultury, zvyků zaměstnanců a také vaší povahy. Dejte vzájemnému poznávání čas. S některými kolegy se seznámíte odpolední kávy s jinými třeba až na firemním večírku. Netlačte zbytečně na pilu. Zaměřte se spíš na to, aby vás kolegové vnímali jako sympatického a zároveň i nepostradatelného zaměstnance.
Teď už víte, jak si ve zkušebce poradit. Hledáte právě uplatnění? Podívejte se na naši nabídku volných pozic nebo volejte na naši bezplatnou linku 800 400 499.
Sledujte nás na našem Facebooku a Instagramu.